• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
  • 0 items
MMV

MMV

Natuurlijk tegen kanker

Recepten Voedingsmiddelenlijst
Uitzicht 1, Goede voornemens Richard de Leth 1
Uitzicht 10, Zingeving en kanker 2
  • Kanker
    • Is kanker erfelijk?
    • Genetica en epigenetica
    • Wat kan ik zelf doen?
    • Preventie
    • Steun en begeleiding
    • Kankersoorten
  • Voeding
    • Moermandieet
    • MMV-Voedingsrichtlijnen
    • Wetenschappelijke onderbouwing
    • Recepten
    • Suiker
    • Kruiden
    • Fermenteren
    • Kiemgroenten
    • Voedselbereiding
    • Uit eten met Moerman
  • Gezond leven
    • Inspanning
    • Ontspanning
    • Psyche
    • Verbinding
  • (Zelf)onderzoek
  • Nieuws
    • Agenda
    • Laatste nieuws
    • Columnisten
    • Ervaringen
    • Nieuwsbrief
    • Uitzicht
  • Over
    • Wie zijn wij
    • Organisatie
    • Activiteiten
    • Vrijwilligers
    • Vacatures
    • ANBI
    • Amnestie
    • Steun ons
    • Contact
  • Webshop
    • Uitzicht
    • Boeken
    • Bijeenkomsten
    • Overig
U bent hier: Home / Nieuws / Klinische studie naar vitamine D bij prostaatkanker

Klinische studie naar vitamine D bij prostaatkanker

Klinische studie naar vitamine D bij prostaatkanker 3
21 februari 2026

Kan een maandelijkse hoge dosering vitamine D de progressie van prostaatkanker vertragen? Autralische wetenschappers vonden 123 mannen bereid om samen het antwoord op die vraag zoeken. De mannen in de placebogroep hoeven geen spijt van hun deelname te hebben, want het effect was niet spectaculair. Maar ook niet helemaal afwezig.

In Nederland werd vorig jaar voor het eerst vaker prostaatkanker vastgesteld dan borstkanker. Na huidkanker is het daarmee de meest voorkomende kankersoort. Die voorsprong zal de komende decennia alleen maar groter worden, is de verwachting. Want prostaatkanker wordt gemiddeld genomen op latere leeftijd wordt gediagnosticeerd dan borstkanker en de vergrijzing piekt pas rond het jaar 2040.

Bij veel mannen is het risico laag dat de tumor agressief doorgroeit en uitzaait. In die gevallen is het beleid de ontwikkelingen waakzaam af te wachten. De behoefte is groot aan goedkope, veilige en eenvoudig uit te voeren strategieën die het risico verkleinen dat deze tumoren in een later stadium alsnog geopereerd moeten. Suppletie met hoge doseringen vitamine D zou zo’n strategie kunnen zijn, stelden de Australiërs bij de publicatie van hun onderzoeksopzet in 2021. Althans, er waren een paar kleine klinische studies die aanleiding gaven tot nader onderzoek.

Dat zag er als volgt uit: twee derde van een groep van 123 mannen – in de leeftijd tussen vijftig en tachtig jaar – met laag-risico prostaatkanker kreeg maandelijks een hoge dosis van 50.000 internationale eenheden (IE) vitamine D. Dat is 1.250 microgram, oftewel een hoeveelheid die overeenkomt met 62,5 pilletjes van 20 mcg. De overige 42 deelnemers slikten een placebo. Onderzoekers, noch deelnemers wisten wie de vitamine D kreeg en wie de placebo.

In de interventiegroep nam de hoeveelheid vitamine D – 25(OH)D – in het bloed toe van 72 naar 92 nmol/L en daalde in de placebogroep (van 66 naar 60). Twee jaar, meerdere bloedtesten, twee mri-scans en een biospie later, waren er in beide groepen naar verhouding evenveel mannen bij wie het risicoprofiel verslechterde.

Van de mannen werd ook bepaalde markers (CBMN) voor DNA-schade in lymfocyten bijgehouden. Daar stak de vitamine D-groep wel gunstiger af. ‘Vitamine D-suppletie voorkwam prostaatkankerprogressie niet’, concludeert de samenvatting in British Journal of Cancer, ‘hoewel de verlaagde aanwezigheid van CBMN-markers op een voordeel van vitamine D-suppletie kan wijzen.’

Lees ook: Hoge vitamine D-waarden gelinkt aan flink lager overlijdensrisico bij kanker

En: Prostaatkanker in toom te houden met gezonde voeding

Beeld: Canva AI

MMV maakt wekelijks een selectie uit het nieuws over voeding en leefstijl in relatie tot kanker en andere medische condities.

Inschrijven nieuwsbrief

prostaatkanker vitamine D

Nieuws

Alle nieuwsberichten
Twee keer longkanker, maar nu is Jos ‘schoon’ 4

Twee keer longkanker, maar nu is Jos ‘schoon’

Nitraat en hersengymnastiek beïnvloeden dementierisico 5

Nitraat en hersengymnastiek beïnvloeden dementierisico

Perfect of slons? 6

Perfect of slons?

Advertenties

De Roode Roos 7
Lamberts Health Benefits 8
Tradeline 9

Footer

logo

Centraal Bureau MMV

(0347) 34 69 55

(ma-do 09:00-13.00 uur)

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Name(Vereist)

privacy policy | disclaimer

www.mmv.nl © 2026 | Website realisatie & advies: WebFundament

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat ermee instemt.