Kanker houdt niet van vitamine C. Als het in hoge doses een kankercel binnenkomt veroorzaakt het daar zoveel vrije radicalen dat er een goede kans bestaat dat de cel er een einde aan maakt. Maar, zo stellen Koreaanse onderzoekers, in lage doseringen kan vitamine C juist in het voordeel van tumorcellen werken. Met gebruik van gallotannine wisten ze de opname in celkweken te vergroten. In proefdieren remde een combinatie van vitamine C en gallotannine de tumorgroei.
‘Naar vitamine C als antikankermiddel is veel experimenteel onderzoek gedaan’, schrijven de onderzoekers van Sungkuunkwan Universiteit in Biomedicine & Pharmacotherapy. ‘Desalniettemin blijft het onzeker of behandeling met vitamine C de progressie van kanker kan veranderen.’ Hun studie gaat in dat laatste geen verandering brengen; maar de experimenten zijn wel een mooi voorbeeld van wat de natuur de oncologie te bieden heeft. Zowel vitamine C als gallotannine zijn namelijk puur natuur.

Gallotannine, of looizuur, is een ‘hydrolyseerbare tannine’ die onder meer voorkomt in eikenhout. Met name galappels, ook we gallen genoemd, zijn een belangrijke bron van deze polyfenolen. Ze ontstaan in reactie op schade die galvormende insecten aanrichten (Wikipedia).
In Europa werden de galappels vooral gewaardeerd omdat het na toevoeging van ijzersulfaat inkt opleverde. In Korea heeft gallotannine een plaats in de traditionele geneeskunde.
Vitaminetransport
Op lichaamscellen bevinden zich eiwitten die vitamine C naar binnen loodsen. De Koreaanse onderzoekers gingen aan de slag met darmkankercellen met lage expressie van het transporteiwit SVCT2 (Sodium-dependent vitamin C transporter). In kweekschaaltjes hadden ze weinig last van vitamine C. Sterker nog, bij lage doseringen floreerden ze. Of zoals de onderzoekers het stellen: daar veroorzaakte vitamine C hormetische effecten.
Toevoeging van gallotannine veranderende de situatie. De transporteiwitten werden actief, de opname van vitamine C in de cellen nam toe en daarmee de hoeveelheid zuurstofradicalen (ROS). Dat leidde niet alleen tot de toename van vier biomarkers die gerelateerd zijn aan het proces van geprogrammeerde celdood, er gingen ook daadwerkelijk meer cellen dood.
Ook in proefdieren stimuleerde gallotannine deze transporteiwitten op de tumorcellen. En dat had een duidelijk effect op tumorgroei. De controlemuizen ontwikkelden de grootste tumormassa, gevolgd door de dieren die elke tweede dag (intraveneuze) vitamine C kregen toegediend. Bij de muizen die gallotannine in hun drinkwater hadden groeiden de tumoren minder snel en het minst bij de dieren die de combinatie kregen van vitamine C en gallotannine. (Zie afbeeldingen onder.)

Foto: AI gegenereerd van Foodiesfeed
MMV maakt wekelijks een selectie uit het nieuws over voeding en leefstijl in relatie tot kanker en andere medische condities.
Inschrijven nieuwsbrief
