• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
  • 0 items
MMV

MMV

Natuurlijk tegen kanker

Recepten Voedingsmiddelenlijst
Uitzicht 6 2025 Lyme en eiwitkwaliteit 1
Uitzicht 5 2025 Antibioticaresistentie 2
  • Kanker
    • Is kanker erfelijk?
    • Genetica en epigenetica
    • Wat kan ik zelf doen?
    • Preventie
    • Steun en begeleiding
    • Kankersoorten
  • Voeding
    • Moermandieet
    • MMV-Voedingsrichtlijnen
    • Wetenschappelijke onderbouwing
    • Recepten
    • Suiker
    • Kruiden
    • Fermenteren
    • Kiemgroenten
    • Voedselbereiding
    • Uit eten met Moerman
  • Gezond leven
    • Inspanning
    • Ontspanning
    • Psyche
    • Verbinding
  • (Zelf)onderzoek
  • Nieuws
    • Agenda
    • Laatste nieuws
    • Columnisten
    • Ervaringen
    • Nieuwsbrief
    • Uitzicht
  • Over
    • Wie zijn wij
    • Organisatie
    • Activiteiten
    • Vrijwilligers
    • Vacatures
    • ANBI
    • Amnestie
    • Steun ons
    • Contact
  • Webshop
    • Uitzicht
    • Boeken
    • Bijeenkomsten
    • Overig
U bent hier: Home / Nieuws / Nederlanders krijgen bovengemiddeld vaak kanker

Nederlanders krijgen bovengemiddeld vaak kanker

Nederlanders krijgen bovengemiddeld vaak kanker 3
4 september 2020

Van alle 27 EU-landen krijgen alleen Denen en Ieren vaker kanker dan Nederlanders. De incidentie van slokdarmkanker ligt in ons land bijna 250 procent boven het Europese gemiddelde. Dat blijkt uit het European Cancer Information System (ECIS) van de Europese Commissie.

Hoewel het aantal mensen dat jaarlijks met slokdarmkanker gediagnosticeerd wordt flink gestegen is – van 1.750 aan het begin van de eeuw naar 2.700 vijftien jaar later – heeft Nederland zijn derde plek vooral te danken aan melanoom, darm- en borstkanker. Melanomen komen onder Nederlanders ruim twee keer zo vaak voor. De sterfte aan deze gevaarlijke vorm van huidkanker ligt ruim anderhalf keer hoger dan het Europese gemiddelde.

De toename van het aantal patiënten met melanoom is sinds de eeuwwisseling bijna verdriedubbeld, van 2.500 naar 7.000 diagnoses. Darmkanker (circa 17.000 gevallen in 2019) komt in Nederland ongeveer veertig procent vaker aan het licht en borstkanker (15.000 gevallen in 2019) circa 25 procent vaker dan gemiddeld in Europa.

Mogelijke oorzaken

‘De verschillen in kankerincidentie worden waarschijnlijk veroorzaakt door verschillen in leefgewoonten en genetische kenmerken’, stelt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) op de website. Het IKNL is verantwoordelijk voor de Nederlandse kankerregistratie. Het noemt de dominant lichte huidskleur in Nederland als verklarende factor voor de uitschieter bij melanomen en de vroege emancipatiegolf als reden voor het relatieve hoge percentage vrouwen met longkanker.

Nederlanders krijgen bovengemiddeld vaak kanker 4

Die vroege emancipatie ‘in de jaren ’70, toen roken nog heel normaal was, leidde er toe dat ook vrouwen gingen roken.’ Wat ook bijdraagt aan het bovengemiddelde aantal gevallen van slokdarm- en blaaskanker, die met roken samenhangen.

Rood vlees en bewerkte vlees is een risicofactor voor darmkamker, ‘maar hierin lijkt Nederland niet af te wijken van andere landen.’ Het IKNL noemt het bevolkingsonderzoek naar darmkanker ‘deels’ een verklaring.

‘Ook van borstkanker is niet duidelijk waarom het in Nederland vaker voorkomt dan elders.’ Dit omdat bijna alle andere EU-landen net als Nederland een op borstkanker screenen. Ook wat betreft andere geaccepteerde risicofactoren ‘lijkt Nederland niet duidelijk af te wijken van andere West-Europese landen’. De genoemde factoren: erfelijke aanleg, leeftijd waarop vrouwen het eerste kind krijgen, het geven van borstvoeding en alcoholconsumptie.

Voor de hogere incidentie van prostaatkanker onder Nederlandse mannen en de sterfte daaraan, noemt het IKNL geen mogelijke oorzaken.

Betere behandeling

Het IKNL wijst op het feit dat de sterfte in Nederland voor de alle kankersoorten die in Nederland vaker vóórkomen, de verschillen in sterfte minder sterk afwijkt het Europese gemiddelde. ‘Dat is een aanwijzing voor de hoge kwaliteit van zorg, waardoor de diagnose vroeger wordt gesteld en/of de behandeling effectiever is.’

Voorbeelden daarvan zijn zaadbal- en peniskanker. Deze relatief zeldzame soorten, komen in Nederland bovengemiddeld vaak aan het licht, maar de sterfte eraan ligt duidelijk beneden het Europese gemiddelde. De goede positie bij zaadbalkanker (jaarlijks ruim 700 gevallen) is mede te danken aan het onderzoekswerk van Hans Stoop. De sinds jaren bij het ledenmagazine Uitzicht betrokken kankeronderzoeker droeg bij aan een sterk verbeterde vroegdiagnostiek. Dat begon met deze publicatie.

Omgekeerd komt helaas ook voor:  Nederland heeft een lagere incidentie van eierstokkanker, terwijl Nederlandse vrouwen er bovengemiddeld vaak aan komen te overlijden.

Beeld: “Beratungsgespräch beim Arzt” by tuv_sud is licensed under CC BY-ND 2.0

MMV maakt wekelijks een selectie uit het nieuws over voeding en leefstijl in relatie tot kanker en andere medische condities.

Inschrijven nieuwsbrief

Borstkanker alcoholconsumptie darmkanker kankerincidentie longkanker roken stoop teelbalkanker

Nieuws

Alle nieuwsberichten
Biodyneren, landbouwfilosofie ontmoet keukenpraktijk 5

Biodyneren, landbouwfilosofie ontmoet keukenpraktijk

Lezing Simone Ardesch: 'We zijn massaal uit verbinding' 6

Lezing Simone Ardesch: ‘We zijn massaal uit verbinding’

Uitzicht met aandacht voor Lyme en alles over eiwitkwaliteit 7

Uitzicht met aandacht voor Lyme en alles over eiwitkwaliteit

Advertenties

Datum Activiteit
11 augustus 2025 Uiterste inleverdatum kopij voor agenda Uitzicht nummer 7
18 augustus 2025 Telefonisch spreekuur MMV natuurvoedingskundige
25 augustus 2025 Telefonische spreekuur MMV natuurvoedingskundige
1 september 2025 Telefonisch spreekuur MMV natuurvoedingskundige
5 september 2025 Bezorging Uitzicht nummer 7
15 september 2025 Uiterste inleverdatum kopij voor agenda Uitzicht nummer 8
10 oktober 2025 Bezorging Uitzicht nummer 8
20 oktober 2025 Uiterste inleverdatum kopij voor agenda Uitzicht nummer 9
25 oktober 2025 Ledendag MMV
14 november 2025 Bezorging Uitzicht nummer 9
24 november 2025 Uiterste inleverdatum kopij voor agenda Uitzicht nummer 10
19 december 2025 Bezorging Uitzicht nummer 10
5 januari 2026 Uiterste inleverdatum kopij voor agenda Uitzicht nummer 1 (2026)
30 januari 2026 Bezorging Uitzicht nummer 1 (2026)

Footer

logo

Centraal Bureau MMV

(0347) 34 69 55

(ma-do 09:00-13.00 uur)

Name(Vereist)
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

privacy policy | disclaimer

www.mmv.nl © 2025 | Website realisatie & advies: WebFundament

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat ermee instemt.